• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
Daçka, Karşıyaka Maç Analizi ve Haftanın Panoraması
08/01/2016
      twitter.com/ialkan   alkan5361@hotmail.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

 

DARÜŞŞAFAKA DOĞUŞ GALİBİYETİ

Spor Toto Basketbol Ligi 14. Hafta karşılaşmasında ligin dev bütçeli ve dev rotasyonlu Euroleague takımı Darüşşafaka Doğuş’u konuk eden Trabzonspor MP, yeni transferleri Kitchen ve Thompson’ın da forma giyip, basketbol camiasının mağlubiyet beklediği maçta rakibini 62-56 mağlup ederek altın değerinde bir galibiyete imza attı.

 Maçın kazanılmasındaki en önemli etken; boyalı alandaki yardım savunması başta olmak üzere, geçtiğimiz sezonu hatırlatan ve “takım” olarak yapılan mükemmel savunma düzeniydi.

Takım, savunmadaki ısırıcı ve yakın temaslı agresifliği ile rakibin hücum set ve düzenini bozduğu gibi, maç başı ortalama 76 sayı üreten rakibi de 56 sayıda tutarak ayakta alkışlanacak bir galibiyete imza attı.

Maçın belki de göze çarpan en önemli özelliği, yeni transferlerden sonra Markovic’in eski sistemine geçerek Kitchen ve Thompson’ı tamamlayıcı olarak kullanıp, hücum yükünü Hardy’nin liderliğinde 2, 4 ve 5 pozisyonlarına yıkması oldu. Ayrıca takım olarak yapılan savunmanın kusursuz işlemesi de bu sistemi başarılı kılarak galibiyeti getirdi.

PINAR KARŞIYAKA MAĞLUBİYETİ

Avrupa macerasında son 32’ye kalma başarısı göstererek Eurocup K grubunda yoluna devam eden Trabzonspor, gruptaki ilk maçında bir başka Türk temsilcisi Karşıyaka ile İzmir’de karşılaşarak 81-68 mağlup oldu.

 Aslında maçla ilgili söylenecek pek fazla bir şey yok.

Savunmayla gelen Darüşşafaka galibiyetinden sonra, savunma zaafiyeti ile gelen Karşıyaka mağlubiyeti...

Kinsey ve Odom sonrası yeni sisteme geçen takımın yapması gereken; 82 sayı ortalama ile skor üreten rakibi Daçka maçı gibi kazanabileceğin düşük skorlarda tutmak, tutamıyorsan kendi hücum üretkenliğini yukarı taşımak olmalıydı.

Hiç birini yapamazsan kazanma şansın da olmaz.

DAÇKA VE KARŞIYAKA MAÇLARINDAN ÇIKAN SONUÇ

Hardy, Velickovic ve Stipanovic üzerine kurulu olan Markovic’in sistemini artık bütün dünya biliyor. Sistemin en önemli ayağı ise Hardy ve takım savunmasıdır.

Daçka maçındaki üst düzey takım savunmasını genele yayıp rakipleri belli bir sayıda tutabilirsek, skor yükünü çeken oyuncuların emeği de boşa gitmez ve hanemize ekstra galibiyetler yazabiliriz. Ancak tam tersi olur da Karşıyaka maçındaki gibi savunmada ciddi aksamalar yaşarsak 2, 4 ve 5 pozisyonlarının verdiği katkının da bir karşılığı olmayacağı için Karşıyaka mağlubiyeti gibi ileride daha ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz.

Burada bir endişemi dile getirmeden de yapamayacağım.

Karşıyaka maçında da net olarak gördüğümüz gibi artık Kinsey ve Odom gibi ekstra skorerler çıkarma şansımız da pek olmayacağı için Markovic’in ana parça Hardy üzerine kurulu sistemine önlem almak artık oldukça kolay. Aman dikkat!

YENİ OYUNCULAR

Son TED mağlubiyeti sonrası yapılan operasyonla Kinsey ve Odom gönderilerek yerlerine Kitchen ve Thompson alınmıştı.

Ve yeni transferler daha takımı, şehri ve hamsiyi tanımadan kendilerini zorlu Daçka ve Karşıyaka maçında, parkede buldular.

 Sezon başından beri Odom’dan guard yaratmaya çalışan Trabzonspor MP, sonunda bu yanlışından vazgeçerek çok üst düzey olmasa da en azından oyun set düzenini yönetebilecek bir guard’a (Kitchen) kavuştu.

Kıtchen’i Odom ile karşılaştırmak doğru olmaz çünkü Odom saf oyun kurucu değildi. Kitchen’i Dee Bost ile karşılaştırmak daha mantıklı. Bost kadar güçlü bir oyuncu olmasa da saha görüşünün daha iyi ve daha zeki olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun kurucu Kitchen’in skor, öne çıkma, tribünlere oynama ve istatistiklerini geliştirme gibi derdi yok. Özetle tam bir görev adamı. Thompson da benzer karakterde bir oyuncu ama 2 maç sonunda halen soru işareti.

ABİŞ HOPİKOĞLU’NUN HEYECANI

Son Darüşşafaka maçı sonrası sosyal paylaşım sitelerinde Başkan Abiş Hopikoğlu’nun bir videosu paylaşıldı ve video bir anda popüler oldu.

 Videoda, maçın son saniyelerinde Başkan Abiş Hopikoğlu’nun tıpkı takımın koçu kendisiymiş gibi yaşadığı tarifi imkansız heyecanı vardı.

Başkanın bu heyecanını maçın önemine bağlayabilirsiniz. Ancak ben tıpkı Saner Ayar ve Mehmet Yiğit Alp gibi Hopikoğlu’nun bu heyecanını Trabzon basketbolu için bir şans olarak görüyorum.

Dip not olarak ilave etmek gerekir ki; TS’ye maddi manevi çok ciddi katkı yapan Abiş Başkan inanılmaz bir Trabzonspor sevdalısı ve hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir hayat hikayesi var. İnşallah ilerleyen haftalarda bu hikâyeyi de köşemize taşır ve sizlerle paylaşırız.

CELİL HEKİMOĞLU VE ABİŞ HOPİKOĞLU 

 Oldukça önemli ve bir o kadar da değerli Darüşşafaka Doğuş galibiyeti sonrası Başkan Abiş Hopikoğlu ile Celil Hekimoğlu’nu bir anda sarmaş dolaş görünce üstteki fotoyu alayım dedim.

Nedenine gelince; Hopikoğlu’nun ilk döneminde yaşanan yönetici istifalarından sonra araları oldukça serindi. Çünkü istifa eden ekip Hekimolu’nun ekibi diye bilinirdi. Her ne kadar geçmişteki serinlikten günümüzde eser kalmayıp artık iyi dost olsalar da bu sıcak kucaklaşma Basketbolun yaşamımıza kattığı güzelliklerin fotoğrafa yansımasıydı.

Haliyle bu güzel kareyi yakalamışken de paylaşmadan yapamazdık.

GENÇLİKSPOR’A ALKIŞ

Farkında olan var mı bilmiyorum ama bu sezon Hayri Gür tribünlerinde takım her basket attığında ellerinde Trabzonspor bayraklarıyla çılgınca sevinerek tribünleri şenlik alanına çeviren çocuklar var.

 Merak edip araştırdığımda arkasında, Trabzon Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün öncülüğünde 84 antrenör, 14 branş ve 1700 öğrenciyi kapsayan Belediye, Milli Eğitim, KTÜ ve Diyanet’in ortaklaşa yürüttüğü

-22 sokak çocuğunu kapsayan “Tesisler Umudumuz Olsun”

-160 Kuran Kursu Öğrencisini kapsayan “Bir Spor Bin Umut”

-Ve 1500 öğrenciyi kapsayan “Geleceğin Yıldızları” adlı mükemmel bir proje çıktı.

Proje 2 satırla geçiştirilmeyecek kadar güzel, anlamlı ve değerli.

Gelecek haftalarda detaylandırmak üzere... Başta Cemalettin ve Birdal Beyler olmak üzere bu projeyi hayata geçiren ve emek veren her kim varsa kocaman alkış.2814 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı