• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İsmail Alkan
TARAFTAR MUCİZESİ
04/03/2012

alkan@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

TARAFTAR MUCİZESİ

Beko Basketbol Ligi 20 haftası, düşme potasında bulunan Trabzonspor ve Olin’i karşı karşıya getirdi.

Kaderin bir cilvesi ki, önceki sezon Sinan Erdem’de el ele Beko Basketbol Ligi’ne çıkan iki takımın küme düşme potasında karşı karşıya gelmesi aslında bizler için üzüntü vericiydi.

Bir tarafta 23 puan ve 4 galibiyetle Trabzonspor, diğer tarafta ise 24 puan ve 5 galibiyetle Olin bulunuyordu. Bu maçın Trabzonspor açısından bir fazla önemi ise; Trabzonspor'un ilk devre Olin’i deplasmanda yenmiş olması ve olası bir 2. Galibiyetle Olin’i altına alarak ikili eşleşmede önüne geçmesiydi.

Olin cephesinde ise, yollarını ayırdıkları başarılı koç Gökhan Taştimur’u geri getirerek Trabzon’un karşısına çıkarmalarıydı. Ki Taştimur değişikliğinin Olin’e ciddi motivasyon getirdiğini bu karşılaşmada net olarak gördük.

Trabzonspor karşılaşmaya Elton ile pota altından, sürpriz bir şekilde de Levent Bilgin’in dış atışlarıyla başlarken, Olin Taylor ve Videnov ile karşılık veriyordu. Her iki takım da genelde alan savunmasıyla rakibini savunurken, ilk devre pota altında Elton ile Trabzonspor etkili olmasına rağmen, kısaların savunma zafiyeti rakibin boş turnikelerini getirdi ve devreyi Olin 30-35 önde kapattı.

İlk 2 periyot genelde sessiz olan Trabzonspor taraftarı, 3. Periyotla beraber ayaklanıp takımına inanılmaz destek vermeye başlayınca ilk kez takım “basketbol" oynamaya ve “mücadele” etmeye başladı. Taraftarın bu inanılmaz desteğini arkasına alan Trabzonspor karşılaşmada ilk kez 49-46 öne geçmeyi de başarmıştı. Fakat sonrasında kısalardan gelen savunma zafiyeti tekrar nüksetti.

Devamında kurt hoca Taştimur Elton’u pota altında 2 uzun ve ikili sıkıştırmayla durdurmayı başarınca, Olin farkı çift hanelere çıkarıp öne geçmeyi başardı.

Final periyotunda ise adeta mucizeler yaşandı diyebiliriz. Bu öyle bir mucize ki, Maç sonu Halil Üner’in tansiyonunu çıkarıp, yaklaşık 1 saat doktor müdahalesi yapılacak derecede. (Halil hocamıza da geçmiş olsun diyelim) Olin’in tekrar farkı açmasıyla susan seyirciyi Robinson’un üçlükleri, bu üçlükler de Gibson’u geri getirince 11-0'lık seriyle gelen inanılmaz bir son 2 dakika izledik ki, karşılaşmanın da özüne uygun, adeta sezona bedeldi.

Ve şunu gördük bugün salonda. Hayri gür taraftarla güzel, taraftarın baskısıyla da Trabzonspor’un basketbolcuları güzel. Biri eksik olunca halka tamamlanamıyor. Halka tamamlanınca da basketbolun seyrine doyum olmadığı gibi, giden bir karşılaşma son saniyede geri gelebiliyor.

Ve bu galibiyet sezona değil, belki de basketbol geleceğimizi garanti altına alan bir galibiyetti, onun için değeri paha biçilemez.

Tebrikler, “ekmeğini taştan çıkaran” Elton Brown ve Trabzonspor’un dev adamları. Tebrikler Trabzonspor’un asıl sahibi olan, kocaman yürekli taraftarları…

Bir tebrik de ülkemin bir ucundan, yani ta Edirne’den kalkıp Trabzon’a takımının peşine gelen; kimi avukat, kimi doktor, kimi esnaf olan bilinçli ve kaliteli Olin taraftarına.

TrabzonBasket.Com3261 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL POKER MASASI! - 26/07/2018
Son yaşananlar adeta poker masasını andırıyor diyerek başlayalım…
BU CAMİA SENİ TAŞIMAZ! - 16/05/2018
Basketbol için çırpınan, fikir üreten, yöneten, çalışan, emek veren, tribünde destekleyen, eleştiren veya sahiplenen, kısaca kendisini Trabzon’da basketbolun bir parçası olarak gören kim varsa arka planda hor görüp aşağılarken,
ONUR MÜCADELESİ - 08/05/2018
Şöyle maç öncesine baktığımız zaman karşılaşmanın favorisi hiç kuşku yok ki Yeşilgiresun Belediyespor’du.
MUTLU SON’A(!) BİR ADIM DAHA! - 24/04/2018
Ligin 26. Haftasında Demir İnşaat Büyükçekmece’ye karşı geri dönen iki yabancımızla çıktığımız maçta beklediğimiz gibi mağlup olarak küme düşme hattına bir adım daha yaklaştık.
BU AYIP HEPİNİZİN - 17/04/2018
Basketbolda “Geliyorum” diyen ve sürekli uyardığım kriz sonunda patlayarak Trabzonspor markasını yerle bir etti.
ATEŞTEN GÖMLEK - 10/04/2018
Öncelikle kimsenin yanaşma cesareti gösteremediği çok zor bir dönemde ateşten gömleği giyerek Trabzonspor’a sahip çıkma cesaretini gösteren Ahmet Ağaoğlu ve ekibini kutluyorum.
GOLFU SEVEN - 03/04/2018
Kolay iş değil. Olabilecek çoğu insan uzak dururken, Ahmet Ağaoğlu ise çok zor bir dönemde Trabzonspor başkanlığına adaylığını açıklama cesaretini gösterdi.
YANLIŞTAN DÖN BE USTA? - 27/03/2018
Yazmayacağım diyorum ama yazmadan da olmuyor çünkü canım yanıyor.
AİDİYET DUYGUSU KAYBOLUNCA - 20/03/2018
Ligin 21. Haftasında eski koçumuz Nenad Markovic’in çalıştırdığı Gaziantep Basketbolu 91-86 mağlup eden Trabzonspor çok kritik bir galibiyet aldı.
 Devamı